Pora na CAMPERY

Jak wyposażyć auto turystyczne?

Nowe – stare trendy w turystyce

 

Podróże tak zwanymi RV (Recreational Vehicle) cieszyły się popularnością już w latach 80, głównie w Stanach Zjednoczonych. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat wypady na czterech kółkach na własną rękę ponownie zaczęły królować w turystyce. Campery, camper-vany, przyczepy, kabiny i wszelkiego rodzaju auta turystyczne –  dziś jest tego masa. Trend na tego typu podróże trwa w najlepsze, a o zaletach camperowych wypadów można by długo pisać.

Pora na CAMPERY

Cenimy niezależność

 

Za co cenimy wypady takimi pojazdami? Przede wszystkim za niezależność i kontrolę nad swoim harmonogramem lub jego brakiem. Możesz jechać, gdzie chcesz i kiedy chcesz, możesz zatrzymać się po drodze tyle razy, ile dusza zapragnie. W rzeczywistości możesz zmienić swój plan podróży w dowolnym momencie, według własnego uznania. Nie ma recepcji hotelowych, rezerwacji w restauracjach ani samolotów do złapania. Podróżując autem turystycznym, często wyposażonym w miejsce do spania, miejsce do przygotowania posiłku, lodówkę, toaletę, umywalkę a czasem nawet prysznic – niewiele może nas zaskoczyć. Możemy skupić się na odkrywaniu i właściwym przeżywaniu podróży.

Pora na CAMPERY

Wyposażenie – co i jak?

 

Jeśli już o wyposażeniu mowa, w sieci dostępnych jest wiele gotowych, sprawdzonych list dla osób chcących wybrać się w swoją pierwszą podróż autem turystycznym.  Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy pakowaniu? Zrób listę niezbędnych przedmiotów na podstawie codziennych czynności podczas wyprawy. Planujesz hiking, kąpiel w morzu, a może wycieczkę rowerową? Nie zapomnij o odpowiednich butach, stroju czy kijach trekkingowych (np. NIVA).  Przygotuj się również na czas w aucie podczas deszczu – planszówki umilą oczekiwanie na lepszą pogodę. Żeby zaoszczędzić sobie kłopotu w podróży, zaplanuj wcześniej posiłki. Warto sporządzić listę artykułów spożywczych i niezbędnych akcesoriów kuchennych, dzięki którym gotowanie nie będzie stanowiło większego problemu. Kubki, sztućce, menażki, termosy, talerze, garnki, patelnie – to wszystko powinno zagościć w Twoim turystycznym aucie. Warto spakować również podstawowe, ale lekkie narzędzia na różne ewentualności.

Pora na CAMPERY

Lekko i równomiernie

 

Pozostając przy temacie wagi  – największą popularnością cieszą się pojazdy, których DMC (dopuszczalna masa całkowita) nie przekracza 3500kg. Zbiorniki na wodę, bagaże, lodówka, butle gazowe – wszystko swoje waży. Dlatego tam, gdzie jest możliwość – postarajmy się o redukcję zbędnej wagi. Zamiast kołdry, śpiwór? Wybierz lżejszy model z wypełnieniem puchowym – np. modele Svalbard lub Nordkapp. Naczynia turystyczne? Tutaj sprawdzą się te, wyprodukowane z lekkich metali, np. z tytanu tak jak Jacon Cup oraz Spork. Na wyposażeniu warto również mieć lekkie ręczniki szybkoschnące – np. Tramp Light czy ultralekką odzież techniczną  np. RIX.

 

Upewnij się, że pakujesz swój kamper równomiernie. Jeśli po jednej stronie kampera masz już ustawiony jakiś cięższy przedmiot, upewnij się, że wyrównałeś go równie ciężkim przedmiotem po drugiej stronie. Nierównomierna waga w kamperze może być niebezpieczna, więc upewnij się, że jest lekki i równy.

 

W drogę!

 

Gdy wiesz już, co i jak spakować – tylko krok dzieli Cię od wspaniałej camperowej przygody. Spakowani? No to w drogę! A co, gdy nie masz możliwości wyprawy camperem? Tradycyjny namiot (np. Veig) równie dobrze zapewni moc przygód na łonie natury!

  • search