Jak czyścić śpiwór?

Jak czyścić śpiwór?

Nasza biwakowa „kołderka”, tak samo jak namiot, wymaga odpowiedniego traktowania. W końcu, jak mówi przysłowie: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Wiele osób pyta, jak powinno się przechowywać śpiwór, jak go składać, a przede wszystkim jak czyścić? Właśnie na te pytania postaramy się Wam udzielić odpowiedzi poniżej.

Zacznijmy od początku.

Przyjeżdżacie na biwakowy nocleg i wyciągacie z worka śpiwór – co zrobić na początku – strzepnąć go kilka razy. Ta prosta czynność pozwoli dostarczyć do jego wnętrza powietrze, dzięki czemu warstwa izolacyjna rozpręży się i zapewni lepszą termikę. Dlatego dobrze wyjąć go wcześniej, a nie tuż przed snem.

 

Gdy już się wyśpicie, zanim spakujecie swoją „kołdrę”, warto ją przewietrzyć i wysuszyć (szczególnie po ciepłej nocy). Śpiwór pakujemy uciskając delikatnie do środka worka kolejne partie materiału (nie składamy ładnie, tak jak to było, gdy go kupiliście w sklepie). Zapobiega to rutynowemu składaniu w stałych miejscach, które może niekorzystnie wpływać na wypełnienie. Warto rozważyć transportowanie go na luźno, bez pokrowca. Wypełni on wtedy wolne przestrzenie w plecaku lub sakwie rowerowej.

 

Worka kompresyjnego używajcie jedynie w podróży. Jeśli zależy Ci, by Twój śpiworek jak najdłużej zachował swoje właściwości i jak najdłużej Ci służył, nie zapominaj o rozkładaniu go po każdej wyprawie. Znajdź mu specjalne miejsce w szafie, w którym swobodnie będzie mógł leżeć. Możesz umieścić go w siatkowym, przewiewnym worku lub materiałowej torbie, dzięki temu będzie mógł oddychać.

Nieprawdą jest, że śpiworów nie można prać.

Ważne! Zawsze zapoznaj się najpierw z etykietą dołączoną do śpiwora. Znajdziesz na niej zalecenia producenta takie jak temperatura i sposób prania, informacje o środkach piorących, a czasami nawet całą instrukcję, co zrobić krok po kroku. Pamiętaj, że każde pranie osłabia nieco właściwości cieplne śpiwora, dlatego nie rób tego za często. Przesadzanie w żadną stronę nie działa na jego korzyść.

 

Drobne plamy na powierzchni możesz usunąć gąbeczką tak, aby za bardzo nie zmoczyć wypełnienia lub stosując specjalny środek w sprayu do usuwania miejscowych zabrudzeń.

 

Gdy zdecydujesz się na pranie pamiętaj, by najpierw zasunąć zamek i zapiąć rzepy. Śpiwory syntetyczne i puchowe, można prać ręcznie lub w pralce o odpowiedniej wielkości bębna. Polecane są pralki o ładowności powyżej 5kg. W mniejszych woda może nie dotrzeć do niektórych miejsc (Śpiwór syntetyczny nie zmniejszy swej objętości po namoczeniu). Dlatego, jeżeli decydujemy się na pranie w pralce, warto wcześniej spakowany do worka transportowego śpiwór namoczyć w misce. Dzięki temu unikniemy uwięzienia zbędnego powietrza wewnątrz. Następnie wyjmujemy z worka i wkładamy namoczony do pralki.

  • Wybierz właściwy środek piorący – Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie np. proszku przeznaczonego do prania dziecięcych ubranek lub specjalnego środka piorącego, dostępnych w specjalistycznych sklepach turystycznych.
    • Dla śpiworów puchowych zalecamy używanie środków przeznaczonych do prania puchu. Jest to najpewniejsze rozwiązanie, pozwalające zachować właściwości termiczne śpiwora.
    • Niektóre detergenty można kupić ze specjalnymi piłeczkami zapobiegającymi zbrylaniu się mokrego puchu. Jednak można je zastąpić piłkami do tenisa, 2-4 piłeczek, szybko obracających się w pralce, przy uderzeniu rozbije puch.
  • Odmierz odpowiednią ilość – Przy proszku to ok. 1/3 standardowej ilości. W przypadku specjalistycznych detergentów ilość będzie podana na opakowaniu.
  • Wybierz odpowiedni program – Wybieramy program delikatny z temperaturą prania max. 30°C. Włącz też dodatkowe płukanie, które usunie z włókien śpiwora nadmiar środka piorącego.
  • Pamiętaj – nie czyść chemicznie!!!
  • Tylko niektóre z syntetycznych śpiworów można suszyć w suszarce bębnowej, sprawdź oznaczenia na metce.
  • Ważne: wykręcanie śpiwora nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej połóż go na grubszej warstwie ręczników tak, by przejęły z niego wodę, a następnie go rozwieś. Najlepszy sposób (jeśli jest dobra pogoda) to rozłożenie go w poziomie na suszarce w cieniu i pozwolenie, by wiatr w połączeniu ze świeżym powietrzem zrobił swoje. Uważaj na promienie słoneczne, szczególnie przy syntetykach. Nikt nie lubi za długo wygrzewać się na słońcu!

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik trochę Wam pomógł i rozwiał wszelkie wątpliwości związane z dbaniem o śpiwór. Gdybyście mieli jakieś pytania – wiecie, gdzie nas szukać.

  • search