Jak wyczyścić namiot?

Pierwsze rzeczy pierwsze

Sposoby na właściwe przechowywanie, czyszczenie i składanie namiotu. Po każdym biwaku, przed spakowaniem, wysprzątaj namiot, wytrzep ze środka to, czego nie potrzebujesz w podróży. Trawa, ziemia i owady nie są najlepszą pamiątką z wyjazdu :).

 

Składając namiot staraj się złożyć go w taki sposób, aby zewnętrzna część podłogi (ta dotykająca podłoża) nie stykała się z materiałem sypialni, dzięki temu sypialnia pozostanie czysta. Koniecznie, w miarę możliwości, wysusz namiot. Nawet jeśli pogoda okazała się łaskawa zewnętrzna strona podłogi może być wilgotna. Warto wtedy namiot obrócić podłogą w stronę słońca lub gdy nie macie czasu by czekać, po prostu wytrzeć ją suchą szmatką. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo z nieba nieprzerwanie leje się deszcz, pamiętaj o rozłożeniu i wysuszeniu namiotu w domu. Przechowuj go w suchym i nienasłonecznionym miejscu, z dala od środków chemicznych. Dobrze spakować go luźno, nadmierne skompresowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Czyszczenie namiotu

Jeśli zdecydujesz, że Twój namiot wymaga odświeżenia, dobrze zaopatrzyć się w odpowiedni środek do jego czyszczenia. W sklepach turystycznych możecie zaopatrzyć się w specjalne środki dedykowane usuwaniu zabrudzeń ze sprzętu, w tym z namiotów i plecaków. Z reguły należy najpierw zwilżyć namiot od zewnątrz zimną wodą. Następnie przechodzimy do przygotowania roztworu. Przygotowany specyfik musimy nanieść na wilgotną tkaninę namiotu miękką szmatką, gąbką lub pędzlem.

 

W przypadku mocniejszych plam, możesz lekko potrzeć to miejsce szmatką. Potem pozostaje spłukanie płynu i brudu zimną wodą oraz pozostawienie konstrukcji do wyschnięcia. Warto unikać suszenia w mocno nasłonecznionych miejscach. Zamiast gotowego preparatu można również spróbować pozbyć się plam za pomocą wody lub wody z mydłem (delikatnym, np. przeznaczonym dla dzieci, płatki mydlane).

 

Ważne: unikaj środków chemicznych, z wyjątkiem tych, wyraźnie przeznaczonych do prania tego typu sprzętu. Zamki można dodatkowo konserwować parafiną (przez potarcie świeczką).

Impregnacja

W latach 70. do impregnacji namiotów używano… smalcu 🙂 Na szczęście obecnie nie musimy uciekać się do tego typu metod. Pomocny będzie środek na bazie silikonu – znajdziesz go także w wielu sklepach turystycznych.Impregnaty nanosimy na czysty i suchy namiot. Jeśli jest on w sprayu należy nanieść go na tkaninę z odległości ok. 10-15 cm. W innym przypadku powinien być aplikowany pędzlem lub wałkiem. Warto wykonywać płynne i długie ruchy, tak by nałożyć odpowiednią, nie za grubą warstwę. Nadmiar można wytrzeć czystą szmatką, a następnie pozostawić namiot do wyschnięcia, na otwartej przestrzeni.

  • search