Komfortowy sen pod gwiazdami

recenzja śpiwora Svalbard

Be wild at the heart! Marzy ci się noc pod gwiazdami? Kawa o wschodzie słońca w górach? Zastanawiasz jak od czego zacząć i jaki sprzęt pozwoli ci na rozpoczęcie przygody z biwakowaniem? Śpieszymy z odpowiedzią. Oprócz oczywistej rzeczy, jaką jest namiot (my korzystamy od lat z modelu Sierra 3), najważniejsza decyzja, którą musimy podjąć, dotyczy zakupu odpowiedniego śpiwora. Tutaj polecamy z całego serca ultralekki śpiwór puchowy Svalbard 450. Co nas w nim zachwyciło?                                            

1. WAGA

 

W czasie  trekkingu w górach waga jest dla nas istotną sprawą bo cały sprzęt wnosimy na plecach. Model, o którym mowa, waży tylko 765 g, a dodatkowo w zestawie znajdziecie worek kompresyjny, który pozwala na zwiększenie przestrzeni bagażowej.

 

2. CIEPŁO

 

Model Svalbard wypełniony jest puchem o sprężystości 900 cuin, co pozwala na komfortowy sen nawet przy -2°C (W kwietniu, kiedy rozpoczynaliśmy sezon biwakowy, w Beskidzie Wyspowym  temperatura w nocy spadła do -4°C). Extra atutem jest docieplenie stóp dodatkową warstwą puchu dla utrzymania ciepła w trakcie snu. Otulający kołnierz wewnętrzny, sprawdza się w chłodniejszych warunkach i uniemożliwia przedostanie się chłodnego powietrza do wnętrza śpiwora.

3. PRAKTYCZNE ASPEKTY

 

Wrzesień spędzony w szkockich Highlands (zdjęcia poniżej) pozwolił nam również na przetestowanie bardzo ważnego aspektu- w jaki sposób zachowuje się śpiwór w warunkach z dużą ilością wilgotności w powietrzu. Test przeszedł wyśmienicie, dzięki specjalnej tkaninie Nylon 10D Ripstop! Tkanina posiada właściwości hydrofobowe, dzięki czemu powstrzymuje przenikanie wilgoci. Jest to niesamowicie przydatna cecha, zwłaszcza w warunkach polowych. Śpiwór posiada również wewnętrzną kieszonkę na wszystkie małe drobiazgi, a jego ergonomiczny kształt dopasowuje się do sylwetki, co również przyczynia się do podniesienia termiki śpiwora.

 

4. ESTETYKA

 

Śpiwór firmy Fjord Nansen został zaprojektowany i napełniony puchem w Polsce. Wszystkie detale zostały pięknie wykończone, a system Anty-bite zabezpiecza materiał przed wcięciem przez zamek. Dodatkowe punkty daję za piękny kolor. 🙂 

Podsumowując – jeśli szukasz śpiwora na biwak, wędrówki czy szlaki długodystansowe model Svalbard możemy polecić z całego serca! 🙂

  • search