Slepping bags tests

Testy śpiworów

Śpiwory Fjord Nansen poddawane są badaniom termicznym w Pracowni Obciążeń Termicznych CIOP-PIB. Pracownia jest wyposażona w nowoczesną i unikalną w skali kraju aparaturę badawczą umożliwiającą wykonywanie kompleksowych badań w zakresie oddziaływania mikroklimatu na człowieka znajdującego się w środowisku pracy. Więcej o CIOP – na stronie Instytutu.

 

Pomiary termiczne śpiworów Fjord Nansen wykonywane są przy pomocy nowoczesnego, jedynego w Polsce, manekina termicznego DIANA, wykorzystywanego do pomiarów wartości izolacyjności cieplnej odzieży zgodnie z postanowieniami norm europejskich oraz do testowania środowiska termicznego. DIANA jest 16-to elementowym, żeńskim manekinem termicznym przeznaczonym do badania suchej wymiany ciepła na stanowisku statycznym lub ruchomym. Badanie polega na umieszczeniu manekina odzianego w lekką bieliznę i skarpetki w badanym śpiworze i podaniu go niskim temperaturom w komorze klimatycznej Instytutu.

Z kolekcji Fjord Nansen badaniom w Instytucie poddane zostały śpiwory – po jednym z każdej serii:

  • Troms z serii Profi
  • Hamar z serii Outdoor

 

Na podstawie wyników tych testów zostały wyliczone zakresy temperatur podawanych w tabelach parametrów – dla każdego modelu śpiwora z kolekcji Fjord Nansen.

 

Pobierz wyniki badań śpiworów Troms i Hamar w formacie *.pdf (650 KB): pobierz.

 

Zobacz też artykuły o sposobach doboru śpiwora, tabeli temperatur i europejskiej normie klasyfikacji śpiworów EN 23537 w naszym poradniku.

Wszystkie śpiwory na rynku europejskim muszą być testowane, mierzone i jasno sklasyfikowane zgodnie z normą europejską EN 23537, która obowiązuje od 1 stycznia 2005. Norma EN 23537 to ujednolicona metoda testowania oraz nowy wskaźnik klasyfikacji temperatur.

 

EN 23537 wymaga przeprowadzenia testu termicznego na manekinie. W wyniku tego testu powstają cztery grupy temperaturowe:

Maksymalna granica T-max – Górna granica komfortu. Temperatura, przy której osoba częściowo odkryta nie zaczyna się pocić.

 

Comfort T-comf – Niższa granica komfortu. Temperatura, przy której człowiek w śpiworze odczuwa termiczną równowagę; nie czuje zimna w żadnej części ciała.

 

Niższa granica T-lim – określa warunki, w których człowiek skulony (“zwinięty w kłębek”) odczuwa najniższą temperaturę, przy której jest w stanie się wyspać.

 

Ekstremum T-extreme – temperatura ekstremalna, przy której występuje ryzyko hipotermii. Warunki, które można przetrwać najwyżej przez sześć godzin

  • search